EUROLEAGUE Ολυμπιακός: Για να διπλασιάσει τις νίκες του στην Euroleague στο 2022 κόντρα στην Εφές

Φεβ 10, 2022
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ στις 21:00 (Novasports Prime) την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές στην 26η αγωνιστική της Euroleague, με στόχο να διπλασιάσει τις νίκες του στη διοργάνωση στο 2022, μετά την επικράτηση απέναντι στην Μπασκόνια. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 4 ήττες στα τελευταία 5 παιχνίδια και πλέον βρίσκονται στο 13-9, με τους Τούρκους να είναι στην παρούσα φάση εκτός 8αδα με ρεκόρ 12-11. «Πέρα από το τι χρειάζεται ξεχωριστά στο παιχνίδι αυτό, ως μια αποτίμηση αυτή τη χρονική περίοδο η αίσθησή μου είναι πως τα τόσα πολλά παιχνίδια και η επιβάρυνση των ομάδων έχουν ρίξει την ποιότητα. Υπάρχουν αρκετοί τραυματισμοί, τα σκορ χαμηλώνουν αρκετά. Αυτό σημαίνει πως η ποιότητα τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν είναι τόσο σημαντική, όσο η αποφασιστικότητα η σκληρότητα που πρέπει να έχεις για να πάρεις τα παιχνίδια που χρειάζεται. Είναι τέτοια η κρισιμότητα των αναμετρήσεων που σιγά σιγά το θεαματικό μπάσκετ περνά σε δεύτερη μοίρα. Μετρά η νίκη και το πόσο σκληρός θα είσαι, πόσο καλή άμυνα θα παίξεις. Έχω λοιπόν την πεποίθηση πως θα κάνουμε αυτό το πράγμα αύριο, θα είμαστε πολύ σκληροί γιατί η Εφές έχει πολύ ταλέντο επιθετικά σε όλες τις θέσεις. Στο ματς του πρώτου γύρου μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο ήμασταν ισόπαλοι, όμως, ήταν ικανό ένα μικρό διάστημα που σκόραραν πολύ να χάσουμε τελικά με πάνω από δέκα πόντους. Είναι μια ομάδα που αν την αφήσεις να παίξει το παιχνίδι της, με το ταλέντο που έχει μπορεί να σκοράρει πολύ, για αυτό θα πρέπει να είμαστε σκληροί σε αυτό το ματς», τόνισε ενόψει της αναμέτρησης ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ενώ από την πλευρά του ο Χασάν Μάρτιν ανέφερε: «Σίγουρα θα είναι αβαντάζ το ότι παίζουμε στην έδρα μας, ειδικά από τη στιγμή που αντιμετωπίζουμε με μια σπουδαία όπως είναι η Εφές. Είναι έμπειρη ομάδα, είναι οι Πρωταθλητές Ευρώπης και πρέπει να τους σεβαστούμε. Οπότε το να έχουμε ενέργεια από την εξέδρα θα μας δώσει μια ώθηση». Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Σρέτεν Ράντοβιτς, Καρμέλο Πατέρνικο και Μίλος Κολζένσιτς, με το ματς να ξεκινάει στις 21:00 και να μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports Prime.